Новгород-Сіверський лісгосп

IMG_2371

Ліси Новгород-Сіверщини дихають історією

І сьогодні в лісах Новгород-Сіверщини відчувається відгомін сивої давнини, живуть легенди про подвиги  дружини князя Ігоря в його походах проти ворогів Київської Русі. Тут все дихає історією, славною минувшиною.

А заповідний Узруївський ліс розмовляє з відвідувачами голосом забутих  віків. Петро І, засновник російського флоту,  своїми Указами повелів вважати заповідними ліси, де ростуть дерева, придатні для кораблебудування.

За розпорядженням Адміралтейської колегії капітан-лейтенант Шишкін обстежив ліси від Брянська по Десні — до впадання її у Дніпро. Відтоді щороку окружні управління почали відряджати у підпорядковані їм губернії й повіти особливі партії, які до осені повинні були вести пошуки і таврувати корабельні дерева.

Корабельні ліси, згідно з Лісним статутом 1817 року, мали рости на пристойному грунті і розташовувались від пристаней на відстані — не далі 100 верств і 25 верств від малих річок, якими можна було сплавляти ліс навесні. Можливо, саме ця «геофізична» обставина й зберегла до наших днів перлину Узруївського  лісу — «петровський» заповідник: 14-гектарну ділянку  унікальних корабельних сосен. Тут, на східному березі мальовничого озера, з незапам’ятного часу б’ють джерела з цілющою водою. Місцеві лісівники облаштували для відвідувачів рекреаційний пункт, щоб люди приїздили сюди за джерельною водою.

…У 1924 році на базі державних лісів і окремих урочищ, що належали приватним особам, було організовано Новгород-Сіверське лісництво, яке у 1929-ому стало лісгоспом, у 1931 —  ліспромгоспом. А у 1936 році  підприємству знову повернули стару назву  «лісгосп»,  який підпорядковувався Головлісохороні при РНК (Раді народних комісарів). Його першим директором  призначено Михайла Слюнька, учасника І-ої світової та громадянської воєн.

У 1940-ому році — за наказом Київського територіального управління Головлісохорони — всі ліси місцевого значення передавалися в єдиний державний фонд. І Новгород-Сіверський лісгосп було розділено на Коропський та Н.- Сіверський.

Незабаром розпочалася Велика Вітчизняна війна. В тяжку годину окупації нашого краю німецько-фашистськими загарбниками ліси зазнали великих втрат. Та  відразу після звільнення Чернігівщини від ворога — з осені 1943 року — в області розпочалося відродження лісового господарства. Вже у вересні — за розпорядженням уповноваженого ЦК КП(б)У і РНК УРСР полковника Топчія  — відновлює свою роботу Новгород-Сіверський лісгосп у тих межах, в яких він існував до початку війни. До нього входило тоді сім лісництв: Орликівське, Семенівське, Краснохутірське, Костобобрівське, Узруївське, Вороб’ївське та Н.-Сіверське.

А у березні наступного року підприємство знову очолив Михайло Слюнько,  що повернувся з евакуації і самовіддано трудився на цьому  посту  у найскладніший період — до 1950-го року. За заслуги перед Батьківщиною Михайла Михайловича нагороджено орденом Леніна. Він прожив 95 років і користувався шаною й повагою багатьох поколінь чернігівських лісівників.

У вересні 1961 року до складу Н.-Сіверського лісгоспу були включені Лізунівське та Володимирівське відділення підсобного господарства.  У цей період розпочалося будівництво контор Кіровського,  Володимирівського та Лосківського лісництв, а також цеху переробки деревини в селі Лоска і житлових споруд для працівників підприємства як у лісництвах, так і у Новгороді-Сіверському.

У вересні 1973 року  директором лісгоспу було призначено вмілого організатора  Йосипа Райчинця. За його керівництва на підприємстві відбулися значні зміни. Так, у 1980 –ому році завершилося будівництво нижнього складу з під’їзною колією в Н.-Сіверському, а в 1981-ому —  у місті  добудована нова контора лісгоспу та зведені житлові будинки для лісівників.

Нині площа  лісів держлісгоспу становить 30 тис. га,  а  на його   території  такі лісництва: Володимирівське, Грем’яцьке, Узруївське, Кіровське, Краснохутірське, Лосківське та Задеснянське.  Підприємство має  потужний нижній склад, автоколону, два цехи по переробці деревини, ділянку для сільськогосподарського виробництва. У лісгоспі  виконується повний комплекс лісокультурних, лісогосподарських та лісозаготівельних робіт.

Без участі місцевих лісівників не обходиться в районі жоден захід по благоустрою. Підприємство надає спонсорські допомоги школам та дитсадкам, підтримує розвиток спорту. Немало зусиль доклав директор Микола Засько з колегами, щоб на князівській  Новгород-Сіверщині розбудовувалися нові храми. (Миколу Михайловича Українська православна церква нагородила орденом «Святого Нестора-літописця».)

Впродовж тривалого часу  колектив  держлісгоспу  —  у групі лідерів Чернігівського ОУЛМГ. В цьому значний внесок заслуженого лісівника  України Миколи Заська, що понад двадцять років керує підприємством.

IMG_1190

P4154194

IMG_1764

IMG_1128

IMG_1023 PICT9856 IMG_1641

IMG_2203 IMG_1155 IMG_1723 PICT9811 PICT9785

P4154208 P4154169 IMG_2203 _MG_0718

IMG_1193

Lisy

Погода у Чернігові
Июнь 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
© 2018 Чернігівське обласне управління лісового та мисливського господарства  Войти