Ніжинський лісгосп

IMG_7078

Поговоримо з ніжинським лісом

Ліси Ніжинського державного лісогосподарського підприємства   розташовані на межі переходу північно-поліської географічно-кліматичної зони до лісостепової. Сосновий ліс змінюється дубовими дібровами чи березовими гаями, немов  «поясами» кленів та ясенів. А щоб зелені  масиви були завжди молодими й дужими  і служили нинішнім та  прийдешнім поколінням ,  сьогодні дбають у кожному лісництві: Новоселицькому і Носівському, Іржавському і Кобижчанському,  Дроздівському і Мринському, Вертіївському й Коляжинському.

Загальна площа ніжинських лісів — 47 511 тисяч гектарів. А держлісгосп досяг поважного віку : він був організований у передвоєнному 1936 році.

«Лісові культури були, є і будуть «обличчям» нашого підприємства», — стверджує його директор Юрій Болоховець.

За останнє десятиріччя  у   ніжинців створювалося по 180-190 гектарів лісових культур щороку. ( За головними породами: сосна звичайна — 90 га і дуб звичайний — 78  га).

Крім того, створюються лісові культури ялини і вільхи чорної, берези і дуба північного.

Отож кожного року вирощується 2300 тис. штук стандартних сіянців.

Ніжинські лісівники  у дружбі з наукою і вміло експериментують. З 2008 року вони займаються вирощуванням сіянців дуба звичайного із закритою кореневою системою. А з 2013 року в лісгоспі почали вирощувати також сіянці модрини та сосни звичайної у закритому грунті.

З цією метою  було збудовано три теплиці, де вирощується 50 тис. штук сіянців. І для зеленого живцювання побудовані теплиця та парники. Тут ростуть декоративні породи: самшит, різні види ялівця, туя. У шкільних відділеннях теж вирощуються  декоративні саджанці.

У держлісгоспі функціонує постійна насіннєва база, яка представлена постійними лісонасіннєвими ділянками, генетичними резерватами, плюсовими деревами та плюсовими насадженнями. Її площа займає 241,7 га.

Щорічна заготівля лісового насіння   у  господарстві становить 6-7 тонн, а в «урожайні» роки  — 10-15 тонн насіння дуба звичайного.

Нині збільшився і асортимент порід. (Торік підприємство заготовило лісового насіння в асортименті 14-ти).

Завдяки генетичним резерватам, лісівники отримують високоякісний матеріал для закладання високопродуктивних та біологічно-стійких зелених масивів. У лісгоспі нараховується 55,9 га генетичних резерватів. Серед них: модрина європейська — 5,0 га; сосна Веймутова —1,6 га; дуб північний (бореальний) —1,4 га; дуб звичайний —47,9 га.

Варто підкреслити, що всі генетичні резервати — унікальні насадження, до складу яких входять реліктові дерева.

Господарство має постійну лісонасінневу ділянку модрини європейської (генетичний резерват). Вік насадження «переступив» столітній рубіж.

У держлісгоспі є й  спеціальна площа під експериментальні культури ялини європейської та модрини європейської. Ведуться спостереження за приживлюваністю, розвитком і ростом різних порід. (Відомо, що найкращі культури модрини  — це змішані культури з дубом, буком, ялиною і ялицею).

З модриною на Чернігівщині пов’язуються неабиякі сподівання:  дерево невибагливе до природних умов, міцне,  вічнозелене.

Проводячи досліди,  працівники держлісгоспу  вірять: ця культура освоїться у Сіверському краї, приживеться.

Ніжинці вміло поєднують «красиве і корисне». Минулого року пролягла  нова лісова дорога у Кобижчанському лісництві  і покращила «спілкування» між населеними пунктами  Бобровицького та Носівського районів. Не  викликає жодних нарікань і збудована в попередні роки «лісовичка», якою  зручно добиратися до Бобровицького нижнього складу. На ньому потужно працює  сучасний дровокольний верстат. Заготовлені дрова можна придбати будь-якої пори року.

Відома далеко за межами нашої області і продукція Мринського паркетного цеху.

…Радують мальовничі ландшафти ніжинських лісів і запрошують відвідати  їхні шати. До послуг гостей гарні рекреаційні пункти, де зараз святкуються  дні народження, проходять весілля,  змістовні вихідні. Особливою вигадкою і майстерністю приваблюють  ці  місця відпочинку у Вертіївському лісництві. Ще у 80-і роки минулого століття очільник чернігівських лісівників Йосип Райчинець і директор Ніжинського лісгоспзагу  Григорій Берізка  започаткували рекреацію у регіоні.

За прикладом своїх  добрянських колег ніжинські лісівники активно працюють над впровадженням екологічного туризму.

IMG_7160

IMG_7879

IMG_7111 IMG_7438 IMG_7631

IMG_6822 IMG_6934 IMG_7239

IMG_7744

IMG_7019

IMG_3462

IMG_3742

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Календар
Октябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Погода у Чернігові
© 2020 Чернігівське обласне управління лісового та мисливського господарства  Войти