Об’єднати зусилля лісівників і правоохоронців задля ефективної протидії крадіям лісу і незаконному обігу деревини

Саме цій меті була підпорядкована проведена за ініціативи Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства спільна нарада з представниками правоохоронних органів, яку відкрив начальник ЧОУЛМГ Олександр Зінченко.

Відкриваючи це важливе зібрання, він, зокрема, наголосив, що  для безумовного виконання доручення Прем’єр-міністра і вимог Державного агентства лісових ресурсів України сьогодні вкрай важливо напрацювати спільний алгоритм дій і координацію заходів поміж державними лісогосподарськими підприємствами та правоохоронними  органами області, щоб ефективно  протидіяти незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини.

Очільник державної лісогосподарської галузі Чернігівщини представив усім учасникам спільної наради заступника начальника управління превентивної діяльності, члена обласного штабу з протидії незаконним рубкам Олега Флюгерта, слідчого головного управління Нацполіції в Чернігівській області Ірину Львову, заступника начальника оперативного управління ГУ ДФС у Чернігівській області Сергія Цирулевського, начальника відділу державного екологічного нагляду природно-заповідного фонду, лісів та рослинного світу Олександра Феськовця та представника СБУ Олександра Ярового.

З другого питання порядку денного спільної наради, а саме про стан справ з протидії незаконним рубкам в лісах підприємств області, на які поширюється сфера впливу ЧОУЛМГ  виступив заступник начальника, головний лісничий обласного управління Володимир Єленич. Він, зокрема, наголосив, що ситуація з незаконними рубками в лісах, підвідомчих обласному управлінню державних підприємств за останні три роки наступна: у 2017 році було зареєстровано 60 випадків незаконних рубок лісу загальним обсягом 1165 кубічних метрів і сума збитків, завданих галузі складала 6 мільйонів 757 тисяч гривень. У 2018 році зареєстрували вже 51 випадок з обсягом 748 кубічних метрів деревини і сумою збитків в 3 мільйони 715 тисяч гривень. Протягом минулого року виявлено 58 випадків незаконних рубок загальним обсягом 499  кубічних метрів з сумою збитків понад 2 мільйони 349 тисяч гривень. Відрадно, що навіть з такого короткого аналізу випадків незаконних рубок все ж спостерігається тенденція  до їх зменшення.

Але ця констатація аж ніяк не привід для самозаспокоєння. Більше того, треба активізувати протидію «чорним лісорубам», котрі з початку року чинять своє свавілля в лісах, особливо там, де є цінні породи дерев – таких, скажімо, як дуби звичайні. Лісокради добре укомплектовані транспортними засобами, приладами нічного бачення і навіть вогнепальною зброєю. Вони йдуть на злочин, як правило, вночі – наскакують на раніше розвідані дубові ділянки, нівечать дерева, найбільш вигідні для них і за півгодини за ними, буває, вже і сліду немає, крім понівечених залишків цінних дерев.

Так, з початку цього року сталося чотири випадки незаконних рубок загальним обсягом майже 12 кубічних метрів із сумою збитків 77,3 тисячі гривень. Три випадки в ДП «Чернігівське лісове господарство» та один – в ДП «Прилуцьке лісове господарство».  За результатом спільних дій працівників державної лісової охорони та поліції в двох випадках лісопорушників виявлено, про що й складено адміністративні протоколи. Але покарання, на моє переконання, для розкрадачів цінних порід дерев все ж недостатні. Треба зробити їх жорсткішими і розглядати в площині кримінальних злочинів.

Нині лісова охорона держлісгоспів працює в цілодобовому режимі, але їй так само не вистачає зусиль і знань для вищої якості роботи. І тут ми вправі розраховувати на дієву допомогу досвідчених працівників поліції, які б фахово допомогли лісоохоронцям підвищити якість охорони лісу.

Про стан протидії незаконним рубкам та інші проблемні питання в ДП «Ніжинський лісгосп», Прилуцький та Чернігівський лісгоспи йшлося і у виступах представників цих лісгоспів – директора Чернігівського лісгоспу Юрія Ревка та Прилуцького – Андрія Данька.

На їхню думку необхідно значно скоротити шлях від скоєння злочину і до покарання злочинця рішенням суду. Вони, зокрема, зазначали, що коли всебічно протоколюються разом з працівниками поліції виявлені випадки самовільних рубок, затримується транспорт, ідентифікуються особи, які  завдали збитків лісу, то закономірно б очікувати і адекватного в часі рішення суду. Але далі справа чомусь рухається так, як мокре горить. Бува, що навіть не доходить до вироку суду. А непокараний злочин, ніби радіація, отруює свідомість потенційних «чорних лісорубів» і множить їхнє число. Отже, заподіяне лісу зло обов’язково має бути покараним, причому в стислі строки.

Своє бачення вирішення гострих проблем оприлюднив і головний інженер ДП «Ніжинське лісове господарство» Олександр Баргамін.

Про порядок видачі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій доповідав заступник начальника головний інженер ЧОУЛМГ Олександр Жук. Він наголосив, що вимога Прем’єр-міністра України не виконується лісогосподарствами «Чернігівоблагроліс», хоча на спільній нараді в облдержадміністрації вони запевняли, що обов’язково візьмуться за електронний облік деревини. Це ставить  в кричущо нерівні умови державні лісгоспи з лісовими господарствами «Чернігівоблагролісу». Більше того, спонукає до утворення різного роду корупційних схем, які стають токсичними для інших лісокористувачів, вводить в оману керівництво області, районів, об’єднаних територіальних громад щодо реального стану справ з розкраданням лісу, діяльністю підпільних пилорам і зрештою завдає значних збитків економіці.

Підсумовуючим документом спільної наради Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства і представників правоохоронних органів стали пропозиції лісівників до правоохоронних органів – як алгоритм рішучої протидії незаконним рубкам, нелегальному обігу деревини та координації об’єднаних зусиль, спрямованих на вирішення цих гострих і невідкладних проблем.

Так, зокрема, ці пропозиції передбачають на рівні області визначити відповідальну особу від правоохоронних органів щодо співпраці з ЧОУЛМГ з протидії незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини.

Передбачається також в цих пропозиціях визначити відповідальну особу від правоохоронних органів щодо співпраці по кожному районному відділку поліції з державними лісогосподарськими підприємствами у відповідності до територіальності.

В пропозиціях також передбачається забезпечення обов’язкової присутності працівника поліції в складі рейдових груп лісгоспів.

Важливим пунктом цих пропозицій є необхідність у підвищенні ефективності розслідування справ правоохоронними органами та їхнє сприяння щодо отримання дозволів для державної лісової охорони на травматичну зброю.

А ще лісівники вимагають доступу до документації деревообробних суб’єктів господарювання – таких, скажімо, як пилорами і тим самим вони матимуть можливість виявляти на цих підприємствах законність походження оброблюваної деревини.

Присутні на спільній нараді представники правоохоронних органів з розумінням сприйняли такі пропозиції лісівників Чернігівщини.

За інформацією Чернігівського ОУЛМГ

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Календар
Октябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Погода у Чернігові
© 2020 Чернігівське обласне управління лісового та мисливського господарства  Войти